Pozycjonowanie a SEO

SEO i pozycjonowanie stron

Pozycjonowanie stron i SEO - różnice

Powszechnie przyjmuje się, że SEO i pozycjonowanie to synonimy. Natomiast, jest to założenie błędne. Dlatego, warto mieć świadomość, że SEO i pozycjonowanie to dwie odrębne kwestie. Natomiast, ich częścią wspólną jest to, że odnoszą się do wyników wyszukiwania w wyszukiwarkach oraz do pozycji strony.

Definicja SEO

SEO, czyli z angielskiego Search Engine Optimization to optymalizacja stron pod kątem wyszukiwarek internetowych. Jest to ogół działań podejmowanych w celu osiągnięcia przez daną witrynę jak najwyższej pozycji dla konkretnych słów kluczowych. Optymalizacja polega na wyszukiwaniu najskuteczniejszych rozwiązań co do treści, kodu strony oraz linków wychodzących. Dodatkowo, uwzględnia się także inne elementy, które uwzględniane są przez algorytmy Google.

Elementy składające się na SEO

Na proces SEO składają się działania dotyczące optymalizacji treści, optymalizacji kodu i struktury strony oraz optymalizacja profilu linkowego.
  • Optymalizacja treści to zamieszczanie unikalnego contentu, odpowiadającego tematyce strony. Uwzględnia słowa kluczowe, a treści wyróżnione są poprzez zastosowanie hierarchii nagłówków, pogrubienia, podkreślenia, czy pochylenia. Działania w tym zakresie obejmują również odpowiednią budowę menu i innych elementów składających się na linkowanie wewnętrzne.
  • Optymalizacja struktury i kodu strony to przystosowanie witryny do standardów W3C, czyli do wytycznych tworzenia stron mających na celu poprawne wyświetlanie u użytkowników i ich dostępność na różnych urządzeniach. Głównie w tym obszarze liczy się poprawa szybkości ładowania się strony wynikająca ze zmniejszenia objętości kodu oraz ilości wczytywanych plików. Inne istotne elementy to optymalizacja obrazów, a także zastosowanie odpowiedniej hierarchii nagłówków, metatagów i przyjaznych adresów URL.
  • Content marketing czyli strategia oparta na tworzeniu i dystrybucji wartościowych, istotnych oraz spójnych treści, pozwalających pozyskać oraz utrzymać odpowiednio zdefiniowaną grupę docelową. Strategia ta powinna opierać się na wszystkich kanałach przekazu i obejmować każdy etap zakupowy.
  • Link building uwzględnia parametry jakościowe serwisu wraz z linkami przychodzącymi, a także ilość linków i domen,  z których one pochodzą. Należy uwzględnić wykorzystywanie tak zwanych kotwic linków na określone frazy wraz z proporcjami pomiędzy linkami dofollow i nofollow. Link building to również kwestie związane z umiejscowieniem linków i adresów URL do których linki na witrynie prowadzą.
  • Analityka internetowa jest procesem obejmującym gromadzenie danych wraz z ich analizą, stawianiem rekomendacji i podejmowaniem działań na ich podstawie. Celem analityki internetowej są rozwiązania optymalizacyjne dzięki jakim następuje wzrost współczynnika konwersji oraz poprawa widoczności witryny w wynikach wyszukiwania.

SEO a pozycjonowanie strony

Podsumowując, optymalizację przeprowadza się po to, aby zmienić treści strony akceptowane przez internautów oraz uwzględnić zmiany w kodzie strony. Dodatkowo, optymalizuje się profil linków na podstawie działań konkurencji. Z kolei, pozycjonowanie obejmuje wszystkie działania, z uwzględnieniem optymalizacji, co pozwala danej witrynie uzyskać stabilną pozycję w wyszukiwarkach internetowych po wpisaniu konkretnej frazy. Dlatego też, SEO jest elementem pozycjonowania. To narzędzia, które pozwalają osiągnąć cele pozycjonowania.

SEO Ideo
Adres: ul. Sokołowska 08-110 Siedlce
Numer telefonu: 664 060 060
E-mail: [email protected]